Можливо, шановний читачу, тебе це трохи здивує, але в нашому місті, окрім депутатів, бізнесменів, бандитів та міліціонерів, живуть ще й справжні письменники. Які видають справжні книжки. Одного з таких письменників звуть Олексій Спейсер Кацай. Він друг журналістів, захисник слабких жінок (бажано, поетес зі складною долею), і, взагалі, хороший хлопець. Настільки хороший, що зробив це своєю професією. А крім того він член національної Спілки письменників України – з 1996 року. Спейсер Кацай видав п’ять книжок (написав значно більше). Особисто на нас найбільше враження справив роман «Ад». Містечко, в якому там розвертаються події, страшенно схоже на Кременчук. А ситуація до болю нагадує буремний період 1996-1997, коли в Кременчуці на смерть билися за владу два провінційних титана – Іван Пономаренко та Олег Надоша. В «Аду» навіть діє такий собі журналіст – люмпен-інтелігент, як його називають друзі. І цей, пардон, люмпен, дивно схожий на відомого кременчуцького журналіста – любителя портвейну, анархії та історичних опусів. Коротше кажучи, цікавий вийшов «Ад» – з інтригою та колоритними героями. Автор і себе у ньому вивів – звісно ж, у ролі героїчно-романтичного супермена. До речі, цього року у Львові вийде українська версія «Аду» - «Пекло». Тож матимете бажання, прочитаєте.
А нині в Кременчуці з’явилась нова книжка Спейсера Кацая – «Глубинное опьянение». Цікава книжка. Можливо, лікарям-наркологам та шкільним завучам і не дуже сподобається її назва – все-таки про сп’яніння. Але сам автор стверджує, що його літературне сп’яніння аж ніяк не пов’язане з алкоголем. Це сп’яніння від глибини, висоти і масштабності буття. І Космосу. Бо книжка, якщо ви ще не здогадалися, про Космос. Чи, скоріше, про Всесвіт. Причому, у віршах. От все-таки люблять кременчужани якось відзначитись. Узяти, і написати не просто вірші, а науково-фантастичні вірші. У книжці є різні – про астролицарів, русалок, місіонерів, дельфінів, глибинне сп’яніння, і, звичайно ж, дівчину – «мечту поэта». Як ви розумієте, вона інопланетянка. Бо на Землі таких ніжних мрійливих дівчат не існує.
І ось ми збиралися зробити інтерв’ю з автором про його науково-фантастичну поезію. А він узяв, і сказав, що серед людей надто багато біороботів. Ми зацікавились, чому? Можливо, і вам буде цікаво про це дізнатися?
Олексій Спейсер Кацай, для «Телеграфа», 17 січня 2007 року:
- Льоша, а ти навіщо себе Спейсером назвав? Це щось космічне?
- Розумієш, «спейсер» - багате слово. Воно багато чого означає. Спейсер – це космічний крейсер. А ще спейсер – це істота, яка може вільно жити у відкритому Космосі, бо їй остогидла Земля з її жорсткими кордонами. Я теж не хочу замикатися у рамках цієї планети.
- Це тому ти вірші про Космос пишеш – тікаєш від людей на зірки?
- Я не лише вірші пишу. Невдовзі має вийти проза – «Тарзанаріум Архімеда».
- Ух ти, це про Тарзана Наталки Корольової? Кажуть, Тарзан став інтелігентом, читає вірші Цветаєвої?
- Ні, це не про нього. Це про хлопця, який виріс на Луні серед роботів.
- Залізних?
- Ні, людських.
- Це як?
- Хіба ти не знаєш, серед людей живе дуже багато біороботів. Точніше, більшість людей перетворились на біороботів.
- Чого це ми перетворилися на біороботів?
- Тому, що нас безперервно програмують. Політтехнологи нас програмують. Школа страшенно, безжально програмує. Батьки теж від неї не відстають. От ми і підкоряємося. Так простіше.
- Ти сам як – біоробот чи людина?
- Поки що людина. Поки у мене вистачає сил опиратися програмуванню.
- Важко опиратися?
- Дуже важко. Особливо, програмуванню з боку держави. Надто багато тут тоталіторизму. А я, за складом характеру, анархіст.
- О, знаю, знаю – «мама – анархия, папа – стакан портвейна»!
- Та ні, це трохи не те. При комуністичному режимі нам нав’язували думку, що анархія – це погано. А мені дуже близькі слова відомого анархіста Бакуніна: «Моя особиста свобода обмежується там, де починається свобода іншої людини». Такою має бути анархія розумної, вільної людини.
- Ти віриш в розум? Навіть після останніх виборів в Україні? Ти вважаєш це вибором розумних вільних людей чи твоїх біороботів?
- Це вибір біороботів. А ще точніше - політтехнологів. Вони нам його нав’язали. А ми погодились, бо біороботи думати не люблять. Розумієш, ще не вступили в гру ті справжні сили, які можуть врятувати ситуацію.
- Які сили? Це ти про інопланетян? Невже ситуація в Україні настільки абсурдна, що вже потребує втручання інопланетного розуму?
- Ситуація справді важка. А щодо інопланетян. Ось ти над ними смієшся, а я думаю – кожна людина інопланетянин. Хіба ти не бачиш, кожен з нас живе на своїй планеті. Тому ми не розуміємо один одного. Тому самотні. Розумієш, нам, інопланетянам на цій землі, треба пройти один до одного – хоча б і по зірках.
- Довгий шлях.
- А шлях назустріч завжди довгий.
Інформація
Користувачі, які знаходяться в групі Гості, не можуть залишати коментарі до даної публікації.