Вступна кампанія 2018-го матиме 6 основних новацій. Про це розповіла Міністр освіти і науки України Лілія Гриневич під час прес-конференції на тему «Вступ 2018», 25 червня 2018 року.
Йдеться про наступні 6 новацій:
1. Для спеціальностей уніфіковано обов’язкові предмети ЗНО. Так, якщо попередні роки виші самі обирали, за якими предметами зараховувати в заклад, то цього року все уніфіковано під кожну конкретну спеціальність. Тобто вже не може бути так, що для вступу на «Журналістику» в ЗВО в Києві потрібно один перелік результатів ЗНО, а для вишу в Миколаєві – інший. Конкретний список визначено Умовами прийому.
2. Зараховуватимуться сертифікати ЗНО 2016, 2017 та 2018 років (з іноземних мов – тільки 2018-го).
«Останні роки Український центр оцінювання якості освіти робить тести таким чином, щоб вони були порівнювані між собою. Це дозволило нам у цьогорічній вступні кампанії зараховувати результати одразу 3 років – 2016, 2017, 2018. Винятком буде лише ЗНО з іноземної мови, оскільки цього року формат тесту було змінено – до нього додано аудіювання», – повідомила Лілія Гриневич.
3. Регіональний, сільський та галузевий коефіцієнти змінено за результатами вступної кампанії 2017 року. Конкурсний бал розраховуватиметься традиційно, за формулою. Механізм коефіцієнтів працює таким чином, що він домножується на загальний результат вступника.
Так, коефіцієнти встановленні таким чином:
Регіональний коефіцієнт:
*для вишів Києва становитиме 1 (тобто в разі вступу в заклади столиці абітурієнт не отримуватиме жодних додаткових балів)
*для ЗВО у Донецькій, Житомирській, Кіровоградській, Луганській, Миколаївській, Сумській, Херсонській, Хмельницькій, Чернігівській областях, переміщених закладів вищої освіти – 1,04
*в інших випадках – 1,02.
Сільський коефіцієнт (для вступників, які зареєстровані в селах не менше двох років до дня завершення подачі заяв про вступ та які в рік вступу здобули повну загальну середню освіту в школах, що знаходяться на території сіл):
*збільшено для вступників на аграрні спеціальності – для них він становитиме 1,05
*на інші спеціальності дорівнюватиме 1,02.
Галузевий коефіцієнт (для спеціальностей, яким надається особлива підтримка):
*становить 1,02 і, на відміну від 2017 року, поширюватиметься також на заяви з другою пріоритетністю.
4 .Зменшено кількість заяв, які вступник може подавати для участі в конкурсі за бюджетне місце – з 9 заяв на 4 спеціальності у 2017-му, до 7 заяв на 4 спеціальності у 2018 році.
5. Встановлено мінімальну кількість балів – 150 – з другого та третього конкурсних предметів для вступу на 3 медичні спеціальності: «Стоматологія», «Медицина», «Педіатрія».
6. Замість творчих конкурсів на деякі педагогічні спеціальності, журналістику та окремі спеціалізації дизайну запроваджено творчі заліки.
«Фундаментальна відмінність полягає в тому, що творчий залік це, по суті, допуск до конкурсу. Тобто людина отримує зараховано або не зараховано, а далі конкурс відбувається серед допущених осіб, але за результатами виключно зовнішнього незалежного оцінювання. Це допомагає уникнути низки зловживань, а також зняти зайве навантаження з вступників та вишів, адже творчі заліки можна проводити не безпосередньо під час вступної кампанії, коли всі перебувають напруженому стані, а протягом півроку до неї», – розтлумачила Міністр.
Нагадуємо, що всі відповіді на запитання щодо Вступу-2018 можна отримати на сайті МОН або за телефонами гарячої лінії.