В Україні створено Національний фонд досліджень, що вже з 2019 року має розпочати грантову підтримку наукових досліджень та розробок. Відповідну постанову затверджено на засіданні КМУ сьогодні, 4 липня 2018 року, у приміщенні Будинку Уряду.
Прийняте рішення передбачає не лише утворення Національного фонду досліджень, а й затвердження Положення про Фонд та визначення граничної чисельності його працівників – 60 осіб.
Вона підкреслила, що в усіх розвинених країнах існують грантові інституції, завданням яких є підтримка на грантовій основі проектів найкращих досліджень і розробок на умовах відкритих конкурсних відборів.
Передбачається, що діяльність Фонду спрямовуватиметься безпосередньо Кабінетом Міністрів України.
Кошти Фонду формуватимуться за рахунок коштів державного бюджету, добровільних внесків, зокрема, й іноземних донорів, а також інших не заборонених законодавством джерел.
Розмір бюджетного фінансування Фонду визначатиметься окремим рядком бюджету, на підставі пропозицій очолюваної Прем’єр-міністром України Національної ради з питань розвитку науки і технологій.
Нацфонд досліджень працюватиме за такими основними напрямами:
- безпосередньо виконання наукових досліджень та розробок;
- сприяння науковій співпраці, науковій мобільності, зокрема наукове стажуванням наукових працівників, у тому числі й за кордоном;
- розвиток матеріально-технічної бази наукових досліджень і розробок;
- розвиток дослідницької інфраструктури;
- підтримка проектів молодих вчених;
- популяризація науки тощо
Так, Наглядова рада Фонду, якою є Науковий комітет Нацради з питань розвитку науки і технологій, визначає загальну стратегію Фонду, здійснює загальну координацію та контроль його діяльності (має право ініціювати аудиторську перевірку), визначає структуру (секції за науковим спрямуванням Наукової ради).
Наукова рада відповідатиме за формування умов конкурсів, визначення пріоритетів, координацію та контроль проведення Фондом експертизи та відбору проектів.
Виконавчий директор та Дирекція забезпечують поточну діяльність Фонду, організацію та проведення конкурсів, укладання договорів, контроль цільового використання бюджетних коштів, звітування та забезпечення документообігу.
Передбачається, що Наглядова рада Фонду є Ідентифікаційним комітетом для Наукової ради Фонду, тобто обирає її на конкурсних засадах. Наукова рада Фонду на конкурсних засадах обирає виконавчого директора та його заступників, а також визначає порядок обрання співробітників Дирекції.
Персональний склад Наукової ради Фонду, за результатами конкурсного відбору, призначається Урядом. Так само Урядом призначається Виконавчий директор, який очолюватиме Фонд як бюджетну установу.
Лілія Гриневич відзначила, що успішне функціонування Фонду напряму залежить від його фінансування та можливостей України збільшити інвестиції в науку загалом.
Нагадуємо, що стартував конкурс на доступ до Scopus та Web of science – подати заявку на підключення за кошти бюджету можна до 1 вересня.