Гігієна відпочинку

24.06.2005, 13:06 Переглядів: 6 067
Солодке слово “відпустка” ... Воно кличе подалі від місця роботи, поближче до моря.

Необхідність відпочивати появилася разом з необхідністю працювати, - каже Неліна Ощепкова, головний лікар Центру здоров’я. – Адже відпустка – це реабілітація після роботи. Люди, які позбавляють себе права на відпочинок, виснажують свій організм, обмежують його ресурси.
- Я знаю людей, які пишаються тим, що не ходили у відпустку вже кілька років. До того ж, чим більше людина не відпочивала, тим вагомішою вона здається для себе та інших членів колективу. “Я не можу дозволити собі піти у відпустку, тому що без мене тут все зупиниться”, - пропагує такий герой-трудоголік?
- Це псевдотрудоголік. Людина, яка по-справжньому любить свою справу, прагне все встигати на роботі, раціонально розпоряджатися часом. Керівник, який дійсно вболіває за колектив та результат труда, організовує роботу так, щоб не виснажувати підлеглих. Працівники, які формують серед оточуючих думку, що без нього все зупиниться, обманюють себе, своїх колег, а головне, своє здоров’я. Адже в принципі, немає людей, яких неможливо було б замінити, не залежно від  посади. А от здоров’я своє не заміниш. Людина, яка так нехтує відпочинком, або нездатна організуватися, або взагалі  не має уявлення про будову та функціонування тіла та психіки людини. Вона не розуміє, що ні зарплата. ні преміальні, ні кар’єрний ріст не повернуть організму втрачені за рік роботи сили. У людини, яка не ходила у відпустку більше двох років, складається хибне відчуття ефективності своєї роботи. Одночасно у неї виникає постійна внутрішня тривога і напруга. Такому працівникові здається, що його неможливо замінити. Однак той, хто вважає, що все тримає під контролем, насправді не контролює нічого. Таку людину легко ввести в оману, уваги у неї розсіяна, вона втрачає можливість швидко аналізувати ситуацію і реагувати. Такі керівники іноді навіть відмахуються від своїх підлеглих, у яких виникла цікава ідея, лише тому, що їм важко вникнути у її суть. Зовні такий стан людини виражається у певній дратливості, незібраності, (підвищеній збудливості???).
- Кажуть, що родини, в чоловік чи дружина довго не ходили у відпустку, розпадаються частіше за інші?
- Цілком можливо. Адже у людей, які ігнорують відпустку, псується характер, накопичується незадоволеність та втома.  Їм постійно не вистачає сил на виконання сімейних обов’язків. Все  це створює негативний фон, який впливає на стосунки з коханою людиною. В кінці кінців такі трудоголіки не лише не здатні залагодити сімейний конфлікт, вони ще і провокують партнера на з’ясування стосунків.

За даними Всесвітньої організації здоров’я, ризик передчасної смерті у тих, хто регулярно ігнорує відпустку, на 20% вище

- До речі, як краще відпочивати, разом з родиною, чи чоловіку і дружині варто роз’їхатися по різних курортах?
- Іноді краще разом, іноді –окремо. Головне, щоб питання “разом-окремо” було вирішено не конфліктним шляхом. Буває, що партнерам дійсно варто відпочити одне від одного і з новими силами повернутися до сім’ї. Особливо це стосується жінок. Нам треба відпочивати від повсякденної необхідності доглядати за чоловіком, дітьми та господарством. Я далека від думки, що відпочиваючи окремо, подружжя зраджуватиме одне одного. Якщо людина прагне інтрижки, вона знайде її і у рідному місті.
- Чи обов’язково кудись подорожувати підчас відпустки?
- Я вважаю, що у рідних стінах належним чином не відпочинеш. Люди, які витрачають відпустку на консервування, ремонти, доробляння домашніх справ, відкладених протягом року, позбавляють себе відпочинку. Однак головне, це зміна діяльності. Не варто тому, хто протягом року займався фізичної працею, дорогоцінні дні відпустки витрачати на городі. Не слід творчим працівникам у відпустці занадто напружувати мозок. Це головна умова вдалого відпочинку. Перш за все, зміна діяльності.
- Кому відпустка вкрай необхідна, тим, хто працює руками, чи тим, хто головою?
- Відпочинок необхідний кожному. Але найбільше втома впливає на результат роботи людей розумової праці. Нервова система потребує більше часу для відновлення. А фізично організм відновлюється кожної ночі під час сну.
- Чому у нас прийнято відпочивати саме літом?
- Це певний стереотип, який сформований тим, що саме влітку можна відпочити на морському узбережжі  рідної країни.  Але той, хто має фінанси, може отримати путівку в літо і взимку. Я б радила ділити відпустку, якщо є така можливість, відпочивати і зимою пару тижнів, і влітку. Адже зимовий відпочинок, поїздка у ті ж засніжені Карпати, не менш корисна, ніж до прогрітого сонцем Чорного моря.

У Японії працівникам, які у відпустку залишилися вдома лежати на дивані, загрожує звільнення

- Скажіть, а яким може бути мінімальний строк відпустки?
- Менше тижня, це вже не відпустка, а тривалі вихідні. Хоча все залежить від ситуації. Іноді довгоочікувані три дні на березі моря у компанії з коханим чи коханою залишають незабутнє враження, хвилю емоцій і так відволікають від повсякденності, що 21 один день у санаторії з цими трьома днями не зрівняються.
- А чому люди часто хворіють у відпустці?
- Насправді, це не так часто, як здається. Просто про невдачі ми частіше розповідаємо, ніж про успіхи. А взагалі то, просто треба грамотно підходити до організації свого відпочинку, дотримуватися, так би мовити, гігієни. Якщо людина на морському пляжі під кримським сонцем у перший же день пролежить шість годин, як матрац, звичайно ж вона захворіє. Відпустка загинула. Взагалі, необхідно знати можливості свого організму і не перевантажувати себе відпочинком. Не рекомендується змінювати кліматичні умови людям похилого віку і дітям до трьох років. Адаптаційні можливості у організму недостатні.
- Іноді з відпустки повертаються не відпочивши ми, а змореними. З чим це пов’язано?
- Якщо мова йде про санаторний відпочинок, про профілактику хронічних захворювань, то по закінченні терміну перебування організм перебуває у легкому стресі, а позитивний ефект з’являється через кілька днів. Буває, відпочиваючі втомлюються від того, що об’їдаються у відпустці та безмірно вживають спиртне.
- Ваші побажання тим, хто збирається у відпустку...
- Пройміться відпочиноком!

 



 
Автор: editor
Теги:
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст та натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це редакцію.

Інформація

Користувачі, які знаходяться в групі Гості, не можуть залишати коментарі до даної публікації.
Будь-ласка, ЗАРЕЄСТРУЙТЕСЬ.
Ознайомтесь із правилами коментування.
Читайте також:
  • Kiaparts
  • НОВИНИ ПАРТНЕРІВ:


Свіжий випуск (№ 50 від 12 грудня 2024)

Для дому і сім'ї

Читати номер

Для дому і сім'ї - програма телепередач

Читати номер

Приватна газета

Читати номер
Попередні випуски
Вверх