– Я намагалась сумлінно постувати, – каже кременчужанка Ірина. – Вже звикла до самої гречки із салатом. Намагалась підходити до холодильнику якомога рідше. І облизувалась, коли вдома хтось «точив» ковбаску, або кухню заполоняв запах яєчні. Нарешті піст закінчився – настала Пасха, їж не хочу. Як сіла за стіл, хочеться і того, й іншого, одразу почала усе у себе «напихати». Однак надовго мене не вистачило. Я навіть не встигла скуштувати усього, що хотіла, коли шлунок передав мені «привіт». Тепер їм переважно очима. Бо багато не можу, а від жирної їжі відчуваю дискомфорт!
Завідувачка гастроенторологічним відділенням першої міськлікарні Любов Вірченко каже, що як правило, кременчужан, що мають проблеми із шлунково-кишковим трактом, після Пасхальних свят більшає.
– Якщо людина здорова, то їй навряд чи стане погано при переході від постування до звичайної їжі, – пояснює пані Вірченко. – Однак якщо вона має проблеми, то варто бути обережнішим. Найшкідливіше для організму вживати алкоголь та жирні страви. Добре вживати овочі та фрукти, навіть якщо вони заморожені, вони полегшують перехід. І найголовніше – не переїдати, із посту потрібно виходити поступово. Для кожної людини це свій строк, однак у середньому на це потрібно десь із тиждень.
Інформація
Користувачі, які знаходяться в групі Гості, не можуть залишати коментарі до даної публікації.