Комп\'ютер-убивця: здоров\'я під "персональним ковпаком"

15.07.2005, 11:07 Переглядів: 3 062
Комп'ютер ненав'язливо "вповз" у наше життя. Не заперечуючи проти переваг цього технічного монстру, людство усе більше стурбоване медичними наслідками контакту людина-комп'ютер.

Комп'ютер ненав'язливо 'вповз' у наше життя. Не заперечуючи проти переваг цього технічного монстру, людство усе більше стурбоване медичними наслідками контакту людина-комп'ютер. І якщо перебої в роботі ПК вирішуються, і найчастіше успішно, за формулою 'сім бід - один reset', то проблеми, що виникають зі здоров'ям людського організму, вирішити набагато складніше.
Про деякі з них знають навіть люди необізнані. Що починають хворіти очі - зрозуміло. Що хворіє спина - теж зрозуміло. Ще можна припустити, що якийсь первісний монітор серйозно загрожує усякими випромінюваннями - аж до рентгенівського. Ніби-то й усе. Як з'ясувалося, зовсім ні. Вчені попереджають нас про інші загрози, які несе надто тісне спілкування з комп'ютером. Оскільки у Кременчуці немає фахівців, які б на науковому рівні проводили подібні дослідження, ми скористалися інформацією, яку містить інтернет.

Карпальний тунельний синдром. Він же - синдром зап'ястного каналу
Далеко не всі знають, що 'миші' небезпечні для здоров'я. Кисті, зап'ястя, передпліччя, плечі - усе це через 'мишу' може серйозно постраждати. Так званий зап'ястний синдром часто виникає через неправильне положення рук під час роботи на клавіатурі. Все частіше на нього хворіють не лише програмісти або веб-дизайнери, але і люди 'некомп'ютерних' спеціальностей.
Суть синдрому у виникненні неприємних відчуттів в області зап'ястя, долоні і пальців руки, що керує 'мишею'. Згодом з'являється ослаблення пальців, слабкість долоні, оніміння і важкість у руці. Канал, від якого синдром одержав свою назву, являє собою анатомічне утворення, сформоване сухожильними структурами. Через нього проходить дев'ять сухожиль м'язів кисті і серединний нерв, що бере вирішальну участь в 'організації' чутливості і керуванні кистю. 'Перегнувши' канал разом з нервом (канал - дуже вузьке утворення) шляхом 'укладання' руки на 'мишу' (кисть піднята) і залишаючись у такому положенні цілий день, користувач провокує виникнення згаданих розладів. Справа може зайти далеко - аж до тимчасової втрати працездатності і, навіть, хірургічного втручання з метою звільнення затисненого нерва.

Комп'ютерна алергія
Зовсім недавно вчені обнародували дані про наявність зв'язку між появою алергії, головним болем, шкірною сверблячкою і роботою за комп'ютером. Дослідження, проведені групою вчених зі Швеції, показали, що при роботі комп'ютера в атмосферу виділяється трифенил фосфат, що входить до складу вогнестійкого матеріалу, який використовується для виливки корпусу моніторів.
При включеному моніторі пластик нагрівається, а речовина вивільняється і потрапляє до організму, викликаючи алергічні реакції. Фахівці відзначили значне збільшення гранично допустимої концентрації трифенил фосфату у більш ніж половини протестованих моніторів. Після 180 днів роботи, що відповідає двом рокам роботи моніторів в офісі, вчені знову визначили зміст трифенил фосфату. Але і цього разу кількість його в десять разів перевищувала допустиму норму.

Моніторна хвороба
Розвиток сучасної техніки привів до того, що люди основну масу інформації одержують саме з моніторів. Відразу відзначимо, що під останніми ми розуміємо не тільки дисплеї комп'ютерів, але і різного роду теле- і відеокамери, кіноапарати тощо. Дія моніторів на людину визначається кількома факторами: великим обсягом інформації і випромінюваннями різної природи (іонізуючим, електромагнітним і електростатичним). На рубежі 60-70-х років у Японії виник термін 'моніторна хвороба'. Причиною був визнаний великий потік інформації. Якої ж шкоди він може завдати?
Зорова інформація надходить через нервові шляхи в мозок, де збуджує ділянки його кори. Чим більший обсяг інформації, тим довше вона обробляється структурами кори і підкірки, а отже, і довше підтримується порушення. Причому в підкорковій зоні відбувається емоційний аналіз цієї інформації, і залежно від її характеру створюється емоційна напруга і стрес. Звичайно, обробка інформації не обмежується тим часом, коли ми її бачимо, а відбувається значно довше. Порівняйте, як плавно міняється пейзаж перед нами, коли ми просто гуляємо парком, з тим, що відбувається, коли ми нервово перегортаємо сторінки вордовського документу, прокручуючи 'мишку' у пошуках потрібного тексту або перебігаємо з вікна у вікно Windows. В останньому випадку це відбувається за лічені секунди. Таке прискорення не дозволяє обробляти інформацію в природному для нас темпі – і виникає стрес. Разовий вплив великого потоку інформації не стомлює мозок, але якщо це відбувається постійно, часу на відпочинок не залишається. Коли стомлення переходить визначену рису, виникає моніторна хвороба.

Про пам'ять забувають
Лікарі б'ють тривогу. Серед їхніх пацієнтів збільшилася кількість скарг на порушення функцій пам'яті. Дослідження, проведені вченими однієї з японських клінік серед пацієнтів у віці від 20 до 35 років, показали, що сучасне покоління, виховане на всіляких пристроях 'зовнішньої пам'яті', втрачає здатність запам'ятовувати нове, згадувати старе, а також виділяти з величезного обсягу інформації необхідні знання. На думку лікарів, така деградація 'комп'ютерного покоління' пов'язана, насамперед, з поширенням різних органайзерів і аналогічних їм серверів в Інтернеті, куди можна занести абсолютно всю інформацію. Молоді люди, по-перше, відвикають тренувати власну пам'ять, тому що 'зовнішня пам'ять' завжди під рукою, а по-друге, через практично необмежену ємність цих пристроїв втрачають здатність адекватно оцінювати, яка інформація їм дійсно необхідна, а без якої можна і обійтися.

Комп'ютерний зоровий синдром
Комп'ютерний зоровий синдром знайомий більш-менш практично всім користувачам ПК. Проявляється він у відчутті дискомфорту в області очей, різях, печінні, затуманенні зору. А також у головному болі, болі при рухах очей та ін. Адже зображення на екрані 'несправжнє', а очі наші такі ж, як у предків, - зовсім не адаптовані до нових умов роботи з комп'ютерним зображенням. Екранне зображення відрізняється від природного тим, що воно само світиться а не відображається; має значно менший контраст, що ще більше зменшується за рахунок зовнішнього освітлення; не безперервне, а складається з дискретних точок - пікселей; мерехтливе (мигаюче), тобто точки з визначеною частотою запалюються і гаснуть; не має чітких границь (як на папері). Якщо монітори на рідких кристалах сьогодні вважаються відносно безпечними, то монітори, випущені до 1997 року з діагоналлю в 14 дюймів для очей справді небезпечні.

За матеріалами інтернет-видання Podrobnosti. Використані матеріали: Associated Press, Computerweekly, Medinfo.ru, Reuters, The Sun, The Time, Компьюлента, Медмедиа.ру та ін.



 
Автор: editor
Теги:
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст та натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це редакцію.

Інформація

Користувачі, які знаходяться в групі Гості, не можуть залишати коментарі до даної публікації.
Будь-ласка, ЗАРЕЄСТРУЙТЕСЬ.
Ознайомтесь із правилами коментування.
Читайте також:
  • Kiaparts
  • НОВИНИ ПАРТНЕРІВ:


Свіжий випуск (№ 45 від 7 листопада 2024)

Для дому і сім'ї

Читати номер

Для дому і сім'ї - програма телепередач

Читати номер

Приватна газета

Читати номер
Попередні випуски
Вверх