Тепер, аби зростити переламані кістки, хворому не обов’язково накладати гіпс. Лікарі вживляють у кістку спеціальний сталевий стрижень, який дозволяє ставити людину на ноги вже через чотири-п’ять днів після хірургічного втручання. Як це робиться і скільки коштує, з’ясовував «ТелеграфЪ».
Відома фраза «послизнувся, упав, прокинувся – гіпс» тільки в кінокомедії викликає посмішку. У реальному ж житті перелом – це серйозна проблема, часто – дуже тривала. Багато років поспіль традиційне лікування перелому кінцівок передбачало лише скелетне витягування протягом двох місяців, а після нього – гіпсову пов’язку ще місяці на три-чотири. При цьому кінцівка не мала піддаватися жодним навантаженням. Унаслідок такого «повного спокою» траплялися атрофування м’язів, а на їх відновлення було потрібно чимало часу. Повне навантаження дозволялося лише через п’ять-шість, а то і 12 місяців.
Однак сьогодні перелом можна вилікувати і без гіпсу. Такі операції в Кременчуці роблять травматологи центральної районної та третьої міської лікарень. Як розповів нам травматолог-ортопед третьої міськлікарні Юрій КОСЕНКО, наразі наука дозволяє лікувати переломи за допомогою методу блокуючого інтрамедулярного і блокованого накісткового остеосинтезу. За цими розумним і малозрозумілими словами ховається вельми проста операція. Пацієнту не накладають гіпс, а вживляють у кістку спеціальний стрижень, що дозволяє, як стверджують лікарі, ставити людину на ноги вже за чотири-п’ять днів після хірургічного втручання. Пацієнт повертається додому, термін зростання перелому скорочується у півтора-два рази. Правда, робота хворого не повинна бути пов’язана із надмірними фізичними навантаженнями на прооперовану кінцівку.
Як це робиться і скільки коштує
Фіксатор (імплантат, сталевий стрижень або накістково блокована пластина) розташовується у кістково-мозковому каналі чи на кістці. Додатково його фіксують двома-трьома гвинтами у різних площинах (завдяки цьому можна фіксувати навіть малі фрагменти кісток, наприклад при складних уламкових переломах). Аби ввести стрижень, достатньо невеликого розрізу, гвинти ж уводять через проколи. Це забезпечує подвійний ефект – косметичний (для пацієнта) й економічний (для лікарні та хворого). Метод остеосинтезу можна застосовувати для пацієнтів будь-якого віку, починаючи з 15-16 років. Щоправда, дітям такі втручання дозволені за певними показаннями, дорослим – без обмежень.
Тривалість операції (за умови, що лікар досконало володіє методикою) – від 30-ти хвилин до півтори години – залежно від місця та складності перелому. Вилучають стрижень через півтора-два роки. Увесь цей час людина здатна повноцінно рухати пошкодженою кінцівкою завдяки особливій структурі фіксаторів. Принцип такий: при навантаженні на травмовану руку чи ногу гвинти вільно ковзають в овальних отворах стрижня, зафіксовані ж кістки при цьому залишаються нерухомими і успішно зростаються. А так звані пластини жорстко фіксують уламки, при цьому не викликають тисук на кістку і не порушують у ній кровообіг.
Бліц
«ТелеграфЪ»: Чи можливі ускладнення при проведенні операцій із остеосинтезу?
Юрій Косенко: Ускладнення бувають, але дуже рідко. Кількість незрощень – 3-5% , гнійних ускладнень – 2-4%. Буває, що стрижні ламаються. Але це зазвичай трапляється через надмірні навантаження, які ми забороняємо робити пацієнту.
«ТелеграфЪ»: Скільки коштує така операція?
Юрій Косенко: Вона не з дешевих. Вартість тільки одних пластин коливається від п’яти до 12-ти тисяч гривень. Ще близько тисячі обходиться сама операція.
На цих фото – рентген хворого, який внаслідок ДТП отримав закритий багатооскольчатий перелом двох кісток ноги. Через сім діб йому було зроблено операцію з остеосинтезу. Порівняйте рентген до операції (зліва) зі знімком після остеосинтезу металевим стрижнем (справа).
Інформація
Користувачі, які знаходяться в групі Гості, не можуть залишати коментарі до даної публікації.