Викладачі Кременчуцького національного університету презентували у Полтаві книгу «Польська операція» в Полтавській області в 30-х роках ХХ століття». У книзі розповідається про дослідження 100 архівних кримінальних справ стосовно етнічних поляків репресованих під час «Польської операції» на Полтавщині.
Над книгою працював авторський колектив: Жанна Осикович, Сергій та Дмитро Сезини, Дар’я Василенко та Володимир Маслак.
Завдяки розсекреченню архіву СБУ у 2015 році науковці отримали доступ до справ репресованих. Робота над дослідженням та написанням тривала понад рік.
В Полтавській області було репресовано 1312 поляків. У першу книгу увійшло 100 біографій. Ще частина біографій залишилася неопрацьованою.
Книга видана двома мовами польською та російською.
Книга складається з двох частин: одна присвячена засудженим за ст.54 п.6-11 за тероризм, шпигунство та контрреволюційну діяльність, друга присвячена дружинам і рідним репресованих і страчених за «не донесення» на своїх рідних (ст. 56 п.12 Кримінального кодексу Української радянської соціалістичної республіки), за цією статтею рідні підлягали засланню в Казахстан та обмежувалися в правах.
За словами Володимира Маслака, справи переглянуті в період «хрущовської відлиги», більшість реабілітували.
Згідно зі статтею, поляки отримували термін від 6 місяців до смертного вироку. І слідчий вирішував, фактично, долю людини. Дуже багато вироків, адже за кожного виявленого польського шпигуна отримував 50 рублів премії, грошові нагороди ставили репресії на масовий конвеєр. Від арешту до виконання «вищої міри» покарання минала одна доба, тобто ні про яке правосуддя навіть не йшлося. У 60-80-х роках більшість репресованих реабілітували.
Поляки завдяки опрацьованим архівним матеріалам матимуть змогу дізнатися долю про своїх рідних, адже в радянський час на запити поляків їм відповідали, що доля невідома.
Книга вийшла за підтримки обласної спілки поляків в Україні та її голови Віктора Маренича. Кременчужани можуть ознайомитися з книгою у бібліотеці по вул. Європейській, а от книга польською мовою доступна в інтернеті на сайті Custom Lab. За даними цього сайту книгу презентували президентам Польщі та України.
Інформація
Користувачі, які знаходяться в групі Гості, не можуть залишати коментарі до даної публікації.