Розглянемо, які показники входять до загального аналізу крові і що вони значать. Як правило, це п’ять показників, які визначаються: гемоглобін, кількість лейкоцитів та еритроцитів, лейкоцитарна формула, ШОЕ (швидкість осідання еритроцитів) та один, що розраховується - кольоровий показник
Завідуюча клініко-діагностичною лабораторією КНМП «Кременчуцька міська дитяча лікарня» Ірина Леонідівна Черкесова розповіла про загальний аналіз крові, що це таке і як розрізняти показники.
Коли ми приходимо на прийом до лікаря, то лікар завжди рекомендує пройти цілий перелік лабораторних досліджень з діагностичною метою. І першим у цьому списку стоїть загальний аналіз крові – ЗАК. Кожен з нас хоча б раз в житті здавав цей аналіз Результати загального аналізу крові дозволяють лікарю зробити певні висновки. Давайте розглянемо, які показники входять до загального аналізу крові і що вони значать. Як правило, це п’ять показників, які визначаються: гемоглобін, кількість лейкоцитів та еритроцитів, лейкоцитарна формула, ШОЕ (швидкість осідання еритроцитів) та один, що розраховується - кольоровий показник.
Розглянемо кожний з цих показників.
Гемоглобін — один з найважливіших компонентів еритроцитів (червоних кров'яних тілець), функція якого полягає в транспортуванні кисню і виведенні з організму вуглекислого газу. Знижений гемоглобін може бути ознакою анемії, внутрішніх кровотеч або ураження внутрішніх органів. Також причиною низького показника гемоглобіну може бути неповноцінне харчування і виснажливі дієти.
А ось підвищений гемоглобін спостерігається при хворобах крові та серцевій недостатності. Норма гемоглобіну — 130-160 г/л для чоловіків і 120-140 г/л для жінок.
Еритроцити - червоні кров'яні клітини, які містять гемоглобін. Зміна їх кількості не завжди свідчить про хворобу. Наприклад, підвищена кількість зустрічається у здорових людей, які знаходяться на великій висоті в горах, а знижений буває під час менструації у жінок.
Надлишок еритроцитів свідчить також про хвороби серця і легенів, а зменшена кількість - про анемії або хронічні запальні процеси.
Нормальні значення: у чоловіків - (4,0–5,1) х 10 в 12 ступені/л, у жінок - (3,7–4,7) х 10 в 12 ступені/л
Лейкоцити - білі кров'яні тільця - захисники нашого організму від шкідливих зовнішніх впливів. Відповідно підвищений рівень лейкоцитів говорить про запалення або інфекції. Іноді зміна їх рівня відбувається не внаслідок захворювання, а внаслідок стресу або фізичного навантаження. А ось нестача лейкоцитів говорить про вірусні інфекції.
Норма може змінюватися в залежності від віку і статі, але в цілому нормальним показником для всіх вважається (4,0–9,0) х 10 в 9-й ступеня/л.
Кольоровий показник (КП) показує рівень вмісту гемоглобіну в еритроцитах. Він визначається, виходячи з дослідження крові на вміст еритроцитів та гемоглобіну. Нормальні значення 0,85-1,05.
Лейкоцитарна формула є співвідношенням різних лейкоцитів. У клінічній практиці лейкоцитарна формула відіграє важливу роль, оскільки багато змін в організмі призводять до порушення формули: відсотковий вміст одних білих клітин крові збільшується за рахунок зменшення інших, і навпаки. Лейкоцитарна формула може вказувати на хід захворювання або на хід патологічного процесу, прогнозувати результат хвороби і появу ускладнень. Дані лейкоцитарної формули зіставляють з проявами хвороби. Норма цього показника залежить від конституції, статі та віку людини.
Основними складовими лейкоцитарної формули є нейтрофіли, еозинофіли, базофіли, лімфоцити і моноцити. Всі вони виконують різноманітні функції.
Головна функція нейтрофілів - фагоцитоз, тобто поглинання і розчинення чужорідних частинок, але вони здатні розчиняти тільки дрібні частинки або клітини, і після їх розчинення гинуть.
Еозинофіли мають фагоцитарні властивості, тобто вони можуть поглинати і знищувати сторонні об’єкти, проте ця функція еозинофілів пов’язана в основному з алергічними процесами. Нормальний вміст еозинофілів в крові дитини складає до 7%, дорослої людини – до 5%.
Основне завдання базофілів – участь в алергічних і запальних процесах. У нормі їх зміст не повинен складати більше 1 відсотка.
Лімфоцити беруть участь в розпізнаванні антигенів, тому вони пов’язані з формуванням імунітету. У лейкоцитарній формулі дорослої людини лімфоцитів міститься від 19 до 37%.
Основне завдання моноцитів полягає у видаленні таких об’єктів як зруйновані клітини, бактерії, відмираючі клітини, комплекс антиген-антитіло та ін. Нормальний вміст моноцитів до 10
За цим показником спостерігають протягом хвороби, адже зазвичай він збільшується на 2-у добу захворювання і досягає свого піку, коли людина починає одужувати. Підвищення показників говорить про інфекції і запалення, також буває при травмах або операціях, після пологів і під час вагітності.
Норма для чоловіків - 2-10 мм/год, для жінок - 2-15 мм/год
Доповнено
Завідуюча клініко-діагностичною лабораторією КНМП «Кременчуцька міська дитяча лікарня» Ірина Черкесова відповіла на питання читача: "А чого про норми у дітей не написали?"
- Норми у дітей кожного із показників залежать від віку. У дітей до 1-го року норма залежить від місяця життя, а у новонароджених – від доби життя.
На прикладі гемоглобіну: у дитини при народженні гемоглобіну набагато більше ніж у дорослого. Через 3-5 днів після народження вміст гемоглобіну починає зменшуватися, досягаючи показників дорослих в 6-12 років. - додала лікар.
Інформація
Користувачі, які знаходяться в групі Гості, не можуть залишати коментарі до даної публікації.