Постачання гарячої води у міжопалювальний період приносить мільйонні збитки КП «Теплоенерго» – така мотивація відмови
Директор департаменту ЖКГ Іван Москалик пропонує відмовитися від централізованого гарячого водопостачання у Кременчуці. Таку пропозицію від озвучив на засіданні бюджетної депутатської комісії 18 жовтня.
Він зазначив, що вже пропонував це міському голові, але Віталію Малецькому не сподобалася така ідея – він не хоче погіршувати соціальні умови кременчужан.
Питання про відмову від гарячого водопостачання виникло під час «розбору польотів» про фінансовий стан комунального підприємства «Теплоенерго». Іван Москалик та директор КП «Теплоенерго» Віталій Одношевний заявили, забезпечення гарячої води на Раківку (від ТЕЦ КВБЗ) в міжопалювальний сезон є збитковим. Влітку 2019 року Раківка сиділа без гарячої води – людям її вимкнули, сказавши, що проводитиметься реконструкція мереж. Реконструкцію не робили, але горячу воду подали лише у вересні.
Як повідомив Віталій Одношевний, якщо підприємство влітку не подає гарячу воду на Раківку, то отримує 300 тисяч щомісяця від споживачів (Цього не вистачає на зарплату, місячний фонд якої для КП «Теплоенерго» складає 4 млн грн — тобто потім підприємство дотується з бюджету). Але якщо Раківку забезпечують гарячою водою, збитки КП «Теплоенерго» за місяць сягають 2 млн грн .
Як пояснив директор КП «Теплоенерго», на ТЕЦ вагонзаводу встановлені потужні котли на 50 МВт. У той же час, пікове споживання Раківки складає 39 МВт. Зменшити відпуск ТЕЦ не може – котли не можуть підігрівати меншу кількість теплоносія. КП «Теплоенерго» розраховується за всю теплову енергію, що пройшла через лічильник на ТЕЦ для підігріву води. Натомість уся вона не використовується — люди не споживають стільки гарячої води. При такій схемі гарячого водопостачання втрати (тобто різниця між виробленою і фактично реалізованою тепловою енергією) в міжопалювальний період складають 60% при нормативі 13%.
У цілому, за даними департаменту ЖКГ, КП «Теплоенерго» за два роки отримало 90 млн грн з бюджету зворотньої фінансової допомоги.
Зараз КП «Теплоенерго» знову просить гроші на зарплату — до кінця року не вистачає 3,74 млн грн.
Іван Москалик, кажучи про неефективність централізованого гарячого водопостачання, згадав пояснення ексдиректора КремТЕЦ (виробника теплової енергії для лівобережжя) Олексія Алєксєєнка: щоб взяти кружку води, нагріваємо відро. Такі пояснення директор КремТЕЦ давав при черговому підвищенні тарифів. Проте треба уточнити: це пояснення стосувалося в цілому схеми теплопостачання від КремТЕЦ, а не лише гарячого водопостачання. А в цьому є велика різниця - нижче ми пояснимо технологію виробництва на ТЕЦ.
Пропозиція відмовитися від гарячого водопостачання викликала бурхливе обговорення на комісії. Депутати зазначали, що не в усіх кременчужан є гроші на бойлери. Крім того, виникає питання: а чи витримають навантаження електромережі, адже вони теж розраховані на певну потужність і не мінялися роками.
Врешті пропозицію Івана Москалика вирішили обговорити на спільному засіданні двох депкомісій — з питань бюджету та з питань ЖКГ. Голова бюджетної комісії Олександр Плескун (працівник КВБЗ) на це погодився, хоча раніше позиція вагонзаводу була категоричною: згадаймо, як профспілка підприємства приводила раківчан у виконком вимагати гарячу воду влітку.
Варто звернути увагу на ще один технічний момент, який стосується подачі гарячої води лівобережжю. Мова піде про технологію виробництва на ТЕЦ.
Основна функція Кременчуцької ТЕЦ (виробника тепла для лівобережжя) — виробництво електроенергії. При охолодженні турбіни виробляється пара, яка, по суті, є побічним продуктом виробництва. Тобто КремТЕЦ насправді невигідно відмовлятися від подачі гарячої води, бо тоді зайве тепло треба буде просто викинути в атмосферу через градирні (спеціальні такі установки на ТЕЦ). На це звертав увагу ексдиректор КремТЕЦ Віктор Трифонов, коментуючи ситуацію ТЪ у 2012 році.
Градирні КремТЕЦ
Інформація
Користувачі, які знаходяться в групі Гості, не можуть залишати коментарі до даної публікації.