Держава вважає, що у громад достатньо коштів, щоб учні 1-4 класів харчувалися безкоштовно принаймні під час війни
В Україні йде реформа шкільного харчування, яку ініціювала перша леді Олена Зеленська. Що це означає для Кременчука та Полтавщини, обговорювали на обласному форумі «Шкільне харчування: зміни, досягнення та виклики» у Регіональному центрі професійно-технічної освіти № 1.
Голова Національної асоціації громадського харчування Орест Степаняк каже, що проблеми з тим, що їдять діти у школі, була давно. Не сприяли приготуванню якісних страв стара матеріально-технічна база, неякісні продукти, тож траплялося так, що 50-70% їжі просто викидалося, бо діти відмовлялися її їсти.
Щоб покращити якість харчування, на державному рівні вже зробили наступне:
Які цілі реформи шкільного харчування?
1. Комунікація здорового харчування в українських родинах. Адже для того, щоб діти харчувалися здоровою їжею, до цього їх мають привчати перш за все батьки. Щоб вони їли здорові та якісні справи, як у школі/дитсадку, так і вдома. Харчові звички закладаються, поки дитина вчиться у 1-4 класах, тож цей період важливий. Далі їх важко перевчити.
2. Достатній фінансовий ресурс для закупівель харчування. Держава наполягає, що протягом 2023-2024 років (а, можливо, й до кінця воєнного стану) учні 1-4 класів в Україні мають харчуватися безкоштовно. На це потрібно близько 15 млрд гривень. Кожен місяць 30% цих коштів готові відшкодувати міжнародні донори, а інше мають надати місцеві бюджети. Держава вважає, що коштів у громад вистачає.
Тож кожна громада має обчислити вартість харчування для однієї дитини, вивести загальну суму, а після цього депутати на місцях повинні ухвалити відповідні рішення щодо фінансування.
3. Покращення матеріально-технічної бази (на оновлення харчоблоків уряд готовий виділяти державну субвенцію).
4. Кадровий потенціал (навчання працівників харчоблоків шкіл та дитсадків у нових кулінарних хабах). З 1 вересня майстри профтехів з Полтавщини, які пройшли навчання і стали так званими агентами змін, почнуть навчати кухарів з усієї області та з сусідніх областей.
Крім того, громади Полтавщини мають скласти стратегічні плани, які охоплять період до 2027 року, як впроваджуватимуть реформу харчування у своїх закладах освіти. Таку вимогу їм ставить держава.
Євген Кончаковський, директор департаменту освіти і науки Полтавської ОВА, зауважив, що перші 22 майстри закладів профтехосвіти Полтавщини пройшли навчання у кулінарному хабі у Регіонального центру професійно-технічної освіти № 1. Тепер вони зможуть навчати працівників харчоблоків шкіл та дитсадків, щоб ті вміли працювати на сучасному обладнанні. У планах — оснастити усі школи й садочки нашої області новими харчоблоками, а також створити 20 опорних кухонь, які обслуговуватимуть кілька закладів, у 17 тергромадах.
Валентина Крутько, директорка Регіонального центру професійно-технічної освіти № 1, розповідає:
— Ми продовжуємо проєкт першої леді й посольства Швейцарії — це здорове шкільне харчування. На базі практичного центру відкрили кулінарний хаб, а сьогодні зібрали голів ОТГ, РВА, керівників навчальних закладів Полтавщини й хочемо познайомити їх з нашими агентами змін, які пройшли навчання за програмами Клопотенка на Національної асоціації громадського харчування.
Полтавська ОВА виділила 38 тисяч євро на придбання нового обладнання. Ми зараз проходимо тендери, до 1 вересня обладнання буде. І з 1 вересня починаємо навчання кухарів шкіл, дошкільних закладів усієї Полтавщини, щоб вони втілювали цей проєкт у життя.
Кухарі навчатимуться протягом 30 годин, щоб отримати сертифікат.
Інформація
Користувачі, які знаходяться в групі Гості, не можуть залишати коментарі до даної публікації.