Податковий кодекс передбачає право людини (фізичної особи, яка сплачує податки) на податкову знижку. Ця норма була й у «старому» податковому законодавстві, вона практично не змінилася. Раніше «податкова знижка» називалася «податковим кредитом», але суть обох приємних термінів для платника податків – одна й та сама.
У чому суть податкової знижки
У платника податків із зарплати, з якої сплачується податок з доходів фізичних осіб (за мінусом соціальних внесків це 20 000 грн на рік), пішло до бюджету 15% з доходу – тобто 3 000 грн. Але він за рік витратив 8 000 грн на навчання, що підтверджується документально. Таким чином, ця людина має право на перерахунок податкових зобов’язань. Для цього зарплату, яка оподатковується, зменшують на суму оплати за навчання. І тоді податок з доходу фізичних осіб обраховується не з 20 000 грн, а з 12 000 грн (20 000 – 8 000 = 12 000). Таким чином, податок складе вже не 3 000 грн, а 1800 грн. (15% від 12 000 грн). У підсумку людині повернуть різницю між сплаченим до бюджету податком та сумою після застосування податкової знижки – 1200 грн (3000-1800=1200).
От тільки є нюанси застосування податкової знижки (кредиту), в яких розходяться обізнані «фізособи» та податкова інспекція. Щоб її зрозуміти, слід пояснити, що є поняття нарахованої зарплати – це вся сума, з якої сплачуються соціальні внески до Пенсійного фонду та інших обов’язкових фондів (зараз це єдиний соціальний внесок). Але оподатковується вже інша сума – за винятком внесків, і це називається оподаткована зарплата. При обчисленні податкової знижки, за законом, повинна враховуватися оподаткована зарплата, але є випадки, коли в ДПІ беруть до уваги нараховану зарплату. Таким чином, платнику податків повертається менша сума, ніж належить за законом, що доводить приклад кременчужанина Олександра Р.
Олександр заощаджує собі на «додаткову» пенсію: у 2008 році він перерахував до недержавного пенсійного фонду 3700 гривень зі своєї зарплати. Відповідно до закону, він отримав право на податковий кредит і вирішив ним скористатися. У 2009 році подав податкову декларацію за минулий 2008 рік та розрахунок суми, яка мала йому повернутися – 564 гривні за рік. Натомість йому «віддали» тільки 25 гривень з копійками. Різниця разюча.
Це якраз той випадок, коли суму повернення податкова визначала з нарахованої зарплати, а вона на 1150 гривень більша, ніж оподаткований дохід. У результаті ж 538 гривень з копійками «розчинилися» у підрахунках , тобто податкова відмовила в поверненні цієї суми. Олександр пошукав інформацію «у великому та могутньому» Інтернеті та знайшов приклади, коли люди через суд відшкодовують надмірно сплачені до бюджету суми. 31 травня минулого року він звернувся з позовом До Полтавського окружного адміністративного суду до Кременчуцької ОДПІ. Він просив визнати протиправними дії податкової щодо неповного повернення йому надмірно сплаченого податку з доходів фізичних осіб, виплатити йому «переплачену» ним до бюджету суму та стягнути штрафні санкції на його користь.
Податкова заперечувала проти позову, але суд задовольнив вимоги Олександра Р. і постановив, цитуємо:
«Визнати протиправними дії Кременчуцької об’єднаної державної податкової інспекції в Полтавській області щодо відмови в поверненні Р.О. І. (ініціали позивача – ред.) надміру сплаченого податку з доходів фізичних осіб внаслідок застосування права на податковий кредит в розмірі 538 грн 49 коп…
Стягнути з місцевого бюджету м.Кременчука на користь Р.О.І. суму надмірно сплаченого податку з доходів фізичних осіб у розмірі 539 грн 49 коп…
Стягнути з Кременчуцької об’єднаної державної податкової інспекції в Полтавській області на користь Р.О.І. штраф за несвоєчасне повернення суми надміру сплаченого податку внаслідок застосування права на податковий кредит в розмірі 538 грн 49 коп.»
Податкова подала апеляційну скаргу, та Харківський апеляційний суд цю скаргу не задовольнив і залишив у силі рішення Полтавського адмінсуду, яке повністю на користь платника податків.
Олександр Р. повідомив «Телеграфу», що вже отримав на руки всю суму разом із штрафом, який сплатила податкова – майже 1065 гривень.
Позовні вимоги пана Р. базувалися ще на «старій» податковій базі, зокрема на Законі «Про податок з доходів фізичних осіб». Зараз діють нові норми Податкового кодексу, але принципи справляння податку з доходів фізичних осіб та нарахування податкової знижки (у «старій» термінології – податкового кредиту) залишилися тими самими. Більше того, у Податковому Кодексі передбачено, що сума цієї знижки обраховується від оподаткованого доходу, тобто від зарплати, яка «зменшена на суму єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування».
Це варто мати на увазі, подаючи декларацію на застосування податкової знижки: правильно вказуйте оподаткований дохід. А якщо податкова вам відмовить у повному відшкодуванні, маєте шанс виграти справу у суді.
Коли можна претендувати на податкову знижку
Підстави для нарахування податкової знижки із зазначенням конкретних сум відображаються платником податку у річній податковій декларації. При цьому платник має подати документальне підтвердження витрат, що включаються до податкової знижки.
Включити до податкової знижки можна такі витрати:
1 Частину суми процентів за іпотечним кредитом.
2 Суму коштів, переданих у вигляді пожертв неприбутковим благодійним організаціям у розмірі, що не перевищує 4% оподаткованого доходу;
3 Суму на оплату навчання самого платника податків або його дітей чи інших членів родини першого ступеня споріднення, якщо ті не отримують зарплати.
4 Суми, витрачені на платні послуги лікування платника податків або члена його сім’ї, в тому числі на придбання ліків, донорських компонентів крові, протезів, виробів медичного призначення (крім косметичного лікування, протезування зубів та інших медпослуг, що не є життєво необхідними).
5 Сум страхових внесків на недержавне пенсійне страхування, а також внесків на банківський депозитний пенсійний рахунок.
6 Оплата репродуктивних технологій.
7 Оплата вартості державних послуг, пов‘язаних з усиновленням дитини.
8 Оплата послуг з переобладнання транспортного засобу на використання біоетанолу, біодизелю, стиснутого або скрапленого газу, інших видів біопалива.
9 Суми витрат платника податку на сплату видатків на будівництво (придбання) доступного житла.
(Порядок та умови надання податкової знижки визначає стаття 166 Податкового Кодексу України)
Інформація
Користувачі, які знаходяться в групі Гості, не можуть залишати коментарі до даної публікації.