Нові правила поводження з відходами передбачають і нові тарифи. Але перехідний період триватиме рік, і в цей час тарифи у Кременчуці не переглядатимуть та правила не мінятимуть, зазначають у КАТП 1628
Українці мусять смітити по-новому: з першого травня змінилися правила вивезення та утилізації сміття. Так, вступили в дію норми Закону «Про житлово-комунальні послуги», який змінює підхід до нормування відходів, договорів зі споживачами. На виконання цього закону уряд затвердив «Правила надання послуг з поводження з побутовими відходами».
Нова назва послуги. Послуга тепер називається не «вивезення побутових відходів», а «поводження з побутовими відходами».
Послуга поводження з побутовими відходами надається на конкурсних засадах, тобто мерія має провести конкурс, а не просто визначити виконавцем КАТП 1628.
Виконавець цієї послуги має укласти нові договори зі споживачами. Форма типового договору теж затверджена.
Окреме збирання різних видів відходів. Нові правила узгодженні із Законом «Про відходи» та передбачають окреме збирання таких побутових відходів: твердих, великогабаритних, ремонтних, рідких, небезпечних. У правилах дається визначення кожному з видів цих відходів.
Тарифи визначаються окремо за кожною послугою поводження з побутовими відходами та за видами побутових відходів (див. вище) - тобто виконавці мають розробити нові тарифи на послугу відповідно до нових умов.
Нові вимоги до квитанцій. Так, у квитанції на оплату послуги поводження з відходами повинні зазначатися окремо об'єм за кожним з цих видів відходів.
Споживачі стануть власниками контейнерів для сміття. Типовий договір, форму якого затвердив Кабмін, передбачає, що сміттєві контейнери можуть належати як виконавцеві, так і споживачу.
Норма типового договору, яка видається нам найбільш суперечливою: виконавець має право «вимагати від споживача обладнати контейнерні майданчики та забезпечувати утримання у належному санітарно-технічному стані контейнерів, контейнерних майданчиків та вигрібних ям». Проте слід зауважити, що новий Закон про ЖКП передбачає таке поняття як колективний споживач (може бути й індивідуальний споживач). Імовірно, норми про утримання контейнерні майданчики виконавець послуги поводження з відходами зможе вимагати, якщо споживачі оберуть колективну форму відносин.
Закон надає право виконавцю не вивозити сміття внаслідок боргів. Типовий договір передбачає, що виконавець може припинити надавати послугу боржнику.
Договірні відносини передбачають пеню: на користь виконавця від споживача за несвоєчасну оплату; на користь споживача від виконавця за неякісну послугу.
У Кременчуці послугу вивезення сміття та утримання полігону твердих побутових відходів надає «Комунальне автотранспортне підприємство 1628». Навряд чи виконавець послуги поводження з відходами зміниться, навіть після проведення конкурсу. На питання «Телеграфа» щодо втілення в дію новацій відповів директор КАТП 1628 Сергій Шиян. Ми поспілкувалися з ним якраз перед засіданням виконкому, коли ухвалили нові норми накопичення відходів для кременчужан.
- Пане Сергію, коли укладатимуться нові договори зі споживачами, за формою типового договору, затвердженого Кабміном?
- Нові договори укладатимуться лише з новими споживачами. Усі старі договори як діяли, так і діятимуть до 1 травня 2020 року.
- Це перехідний період?
- Так, передбачений перехідний період. У цей час споживачі (у багатоквартирних будинках — ред.) мають визначитися: чи буде індивідуальна форма договору, чи колективна. Якщо споживачі вже визначилися, вони можуть укладати нові угоди. Але діяти вони почнуть з 1 травня 2020 року.
- У новій Постанові йдеться про те, що навіть у квитанції мають бути вказані окремі види відходів. Як це буде реалізовано?
- Поки що не скажу, тому що до нового Закону «Про житлово-комунальні послуги» (на виконання його розроблена постанова — ред.) уже багато правок. Усе залежить від того, як їх розгляне Верховна Рада. Наприклад, закон передбачає, що послуга може не надаватися. Але неможливо припинити вивезення сміття з міста. Тобто зараз більше питань, ніж відповідей.
- Тобто поки що для кременчужани все залишиться по-старому?
- Так, у перехідний період.
- На виконкомі сьогодні ухвалюють нову норму накопичення відходів. Слідом за цим ви збираєтеся по-новому розробляти тарифи?
- Збираємося, але є «мораторій» на підвищення тарифів: до 1 травня 2020 року, доки діє перехідний період, виконавці послуг не можуть ні коригувати тарифи, ні розробляти нові. З цього періоду є роз'яснення Мінрегіону — ні органи місцевого самоврядування, ні НКРЕКП на час перехідного періоду не мають повноважень щодо ухвалення та коригування тарифів.
Наразі у тариф для населення закладені послуги із вивезення та захоронення побутових відходів. Ці складові міська влада затверджувала окремо. За даними КАТП 1628, на даний час тариф на вивезення, затверджений у 2018 році, покриває витрати підприємства на 92%. Тариф із захоронення не переглядався з 2011 року і покриває витрати на 44%.
Інформація
Користувачі, які знаходяться в групі Гості, не можуть залишати коментарі до даної публікації.