На засіданні з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій у мерії рибалки та жителі міста поскаржилися на те, що вода у крані смердить і нею навіть огидно чистити зуби та мити волосся, не те що пити. Тому у присутніх постало питання, чи взагалі безпечно кременчужан вживати ту воду, яку постачає «Кременчукводоканал».
За даними «Кременчукводоканалу», питна вода у Кременчуці відповідає державним вимогам
Через погіршення стану води у Дніпрі 25 червня здійснили експедиційну поїздку до зони кременчуцького водозабору в районі Власівки, аби з'ясувати якість дніпровської води. Відбір та обстеження проб провели за 65 параметрами.
Про результати рейду розповів Роман Валентинович Міхєєв, заступник технічного директора комунального підприємтсва «Кременчукводоканал».
По-перше, усі 14 м товщі води насичені великою концентрацією аміаку (під впливом якого гниє органіка), марганцю, підвищений вміст заліза та синьо-зелених водоростей. Щодо запаху води, яким занепокоєні люди, Роман Міхєєв зізнався, що вода справді так не смерділа з 2001 року.
По-друге, Роман Міхєєв продемонстрував зведений графік рівню розчиненого у воді кисню у місці водозабору за останні 10 років. Як показали дослідження, у п'ятьох роках з 10 представлених на перше червня фіксувався дефіцит кисню. Крім того, на графіку було помітно, що у цьому році концентрація кисню у літні дні нижча, ніж у відповідний період 2017 та 2018 років.
А тому Роман Міхєєв також долучився до думки колег і впевнений: через такі негативні умови заморні процеси на Дніпрі ми будемо спостерігати кожного року. Також він наголосив, що повторення ситуації з загибеллю риби слід очікувати у другій половині липня.
Кременчуцький водозабір знаходиться недалеко від греблі Кременчуцької ГЕС, тому на якість питної води безпосередньо впливає режим роботи електростанції. За результатами експертизи, додаткові пропуски води через греблю й справді покращують якість дніпровської води. У будні, коли «воду дають» активніше, вона дійсно чистіша, ніж у вихідні дні.
Коли депутат Оксана Піддубна напряму запитала у Романа Міхєєва, чи можна пити воду з крана та чи безпечна вона для кременчужан, фахівець відповів:
Те все ж він підсумував, що питна вода у Кременчуці відповідає державним вимогам, а «Кременчукводоканал» має усі необхідні реагенти для очищення її перед подачею в оселі кременчужан.
З резервного фонду міста «Кременчукводоканалу» навіть виділили кошти на закупівлю додаткових реагентів для очищення води та покращення її якості. Підприємство просило у мерії на ці потреби 914 тисяч грн, наразі місто виділило 500 тисяч грн для посилення робіт «Водоканалу» з очищення води.
Справа в тому, що у період «кризи» на Дніпрі близько 1 т активованого вугілля у день йшло аби зменшити негативний вплив забрудненості річки на питну воду, яку видає «Водоканал». Зараз же завдяки зміні погодних умов та перемішуванню мас води у Кременчуцькому водосховищі критичні показники все ж відступили.
У Кременчука немає альтернативних джерел питної води
На жаль, альтернативних джерел питної води у Кременчука немає. Розвідували і можливість брати воду з Псла, але він настільки малий, що його водних ресурсів не вистачить для задоволення потреб міста.
Надія Петрівна Резнікова, начальник Управління Держпродспоживслужби Кременчука, розповіла, що 15 років тому провели масштабні дослідження підземних водних горизонтів на території міста — їх розглядали як спосіб забезпечити кременчужан питною водою зі свердловин.
У Кременчуці є близько 115 трубчатих колодязів глибиною від 8 до 25 м, проте 85% з них не відповідають санітарним нормам. Підземні горизонти, які все ж відповідають вимогам за якістю, надто маловодні.
Надія Резнікова зазначила: навіть якщо й знайти підземні водні пласти на більшій глибині, які будуть чистішими, треба не забувати, що Кременчук знаходиться на гранітному кряжі, а тому воду з-під землі досить важко добувати.
Тому, за її думкою, єдине, що залишається місту — це впровадження нових технологій, які б якісно очищували воду з Дніпра.
Щодо новітніх технологій, міський голова Віталій Малецький розповів про те, що оголовок міського водозабору знаходиться на рівні 2,5 м над дном Кременчуцького водосховища. Саме у донних відкладенням збирається велика кількість марганцю. Існує дороговартісний проект щодо рухомого оголовку для водозабору, що дозволить змінювати його висоту та брати воду на тій глибині, де шари найбільш чисті.
Та вартість такого проекту орієнтовно 20 млн євро, а тому місто собі його дозволити не може. Тому проблема із забрудненістю Дніпра дуже гостра, бо вона напряму впливає на постачання питною водою Кременчука.
Інформація
Користувачі, які знаходяться в групі Гості, не можуть залишати коментарі до даної публікації.