Літні канікули для молоді — чудовий час для відпочинку, але також і можливість заробити трохи грошей та набути корисних навичок. Існує безліч способів, як неповнолітнім знайти роботу. «Кременчуцький ТелеграфЪ» поспілкувався з учнями старших класів й студентами місцевих ліцеїв про те, де вони працюють влітку та на що витрачають гроші
Другий рік поспіль 17-річна Ольга працює офіціанткою в кафе Кременчука. Дівчина каже, що минулого року спробувала вперше й через тиждень зі сльозами збиралася кидати роботу, але залишилася й не пошкодувала про це.
В цьому році Ольга пішла працювати з середини травня. Каже, що вже знає всі тонкощі, вміє правильно розподіляти власні сили.
Зараз дівчина втомлюється, але вже не падає з ніг, як це було при першому досвіді.
Вона радить не боятися пробувати. З травня на багатьох кафе з’являться оголошення про те, що їм потрібні офіціанти, помічники на кухню, диспетчери на замовлення. Власники з радістю беруть відповідальну молодь, але треба бути готовими до того, що працювати доведеться багато й іноді важко, але, за словами дівчини, результат того вартий.
Марині 18 років. Вона продає косметику. Минулого року працювала на ринку, а в цьому році її взяли в магазин косметики.
«Вже місяць відпрацювала. Мені дуже подобається. Зарплата, звісно, невелика, але я працюю не на вулиці, а в магазині. Там прохолодно, комфортно. Ми продаємо корейську косметику. Якщо я зможу вмовити покупця купити додаткові одиниці косметики, крім тих, за якими він прийшов, то мені ще й відсоток від товару заплатять. Тож я вмотивована продавати більше.
Минулого року я тільки вчилася, досвіду набиралася, вивчила багато брендів, що доля чого потрібно. Коли прийшов час повертатися на навчання, мені подарували набір косметики й запросили приходити на наступні канікули. Але в цьому році я вирішила пошукати роботу в магазинах — щоб не просто неба працювати, а в більш комфортних умовах. Коли знайшла місце, власниця магазина запитала, де я працювала раніше. Я попросила жінку, на яку працювала минулого року, й вона дала мені гарну рекомендацію», — розповіла дівчина.
Також вона додала, що одна її подруга працює в кафе помічницею на кухні, а ще одна — в пекарні помічницею кухаря.
Кирилу всього 15 років, але він рослий хлопець. Розповідає, що шукав роботу на сайті OLX з березня. Його зацікавила вакансія аніматора. Спочатку домовився працювати лише вихідними (в будні вчиться), а на літо — постійно.
Його товариш пішов працювати в парк атракціонів. Він слідкує за дітьми, які скачуть на батутах. Робота нескладна, але відповідальна. Треба слідкувати, щоб діти не поранилися, не посварилися та не побилися. Інакше неприємностей від батьків й штрафів від власників не уникнути.
Валерія учиться на першому курсі інституту, але репетиторством підробляє третій рік поспіль. Дівчина дуже добре знає англійську й вчить дітей.
Її подруга Валентина теж займається репетиторством — вона «підтягує» дітей з математики.
Валерія розповідає, що її однокласник пробував працювати у кафе, роздавати листівки, але зупинився на допомозі по господарству літнім людям. Хлопець пише в Фейсбуці об’яву, що допомагає по господарству, на яку відгукуються в основному літні самотні жінки. Комусь він город копав, комусь щось крутив й ремонтував, а зараз полуницю й вишні збирає, а також картоплю підгортає й поливає.
Дмитру 16 років. Він роздає на вулиці листівки.
Зараз немало й тих, хто намагається працювати в інтернеті. Мережа пропонує безліч можливостей, таких як написання статей, ведення блогів, робота з графічним дизайном або адміністрування соціальних мереж. Але тут, як на будь-якій роботі, треба бути уважним й відповідальним.
Деякі хлопці знаходять підробіток вантажниками, дівчата — прибиральницями. Звісно, спочатку треба оговорити розмір оплати праці. Бо студентам й без того платять небагато, а якщо не домовлятися заздалегідь, то можна стати жертвою нечистих на руку роботодавців.
Варіантів пошуку роботи на літо декілька.
Перш за все — по знайомих батьків, вчителів, інших дорослих: «черезтинне радіо» в цьому випадку добре працює. А якщо є добрі рекомендації від попередніх «роботодавців», то роботу знайти ще простіше.
Друге — інтернет. На сайті OLX ми знайшли 12 оголошень на запит «де працювати молоді влітку у Кременчуці». Серед 12 обрали лише чотири, бо всі інші, де вказаний нереальний розмір зарплатні, краще навіть не розглядати, бо це скоріш за все або обман, або кримінал.
З реального:
Можна шукати роботу в тематичних групах у Фейсбуці. Там також серед багатої кількості нереального можна зустріти цікаву пропозицію, яка дасть можливість заробити гроші.
Також можна розглядати оголошення в газетах, на вулицях — на столах, дошках оголошень, й обов’язково питати в кафе, магазинах, чи не потрібні їм працівники.
Зараз в нашому місті відкривають нові мережеві магазини й секонд-хенди — туди теж беруть молодих людей, віком від 15 років. Звісно, не офіційно, а на підробіток.
До речі, на наше звернення до Центру зайнятості з запитанням, чи є якась тимчасова робота для молоді, ми отримали негативну відповідь — такої роботи наразі немає.
Звертаємо увагу молодих людей — не кидайтеся на «великі гроші»! Ніхто ніколи не дає гроші просто так! В 99 випадках зі 100 за такими пропозиціями ховаються шахраї, або інший кримінал.
Пам’ятайте, безплатний сир — він тільки в мишоловці, тому краще менше, але з впевненістю, що ви не порушуєте закон.
За результатами дослідження компанії HeadHunter, варіант — постійна робота у поєднанні з навчанням — бажаний для понад 40% студентів, які намагаються заробляти гроші паралельно з навчанням. Майже 35% шукають роботу з гнучким графіком. І лише 12% цікавляться сезонним підробітком.
Гроші, згідно з результатами опитування, третині студентів потрібні для часткової або повної оплати навчання. 36% молодих людей влаштовуються, щоб заробити на відпочинок або електронні пристрої, і ще третина працює за майбутньою спеціальністю не так заради вигоди, як для здобуття досвіду.
Інформація
Користувачі, які знаходяться в групі Гості, не можуть залишати коментарі до даної публікації.