Норма закону про пеню вже діє, але виконавці комунальних послуг у Кременчуці поки що не визначилися, як її застосовувати. Крім того, як зазначають у департаменті ЖКГ, виконавці послуг ще мають укласти нові договори з населенням
Із 1 травня набули чинності норми нового Закону «Про житлово-комунальні послуги». Зокрема, і ті, що передбачають пеню на заборгованість за житлово-комунальні послуги (це стаття 26 «Відповідальність за неналежне виконання договору»).
Зокрема, закон передбачає пеню за кожен день прострочення платежу. Максимально боржник може заплатити подвійну суму свого боргу, ось що говорить закон:
Нарахування пені починається з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку внесення плати за житлово-комунальні послуги.
Пеня не нараховується за умови наявності заборгованості держави за надані населенню пільги та житлові субсидії та/або наявності у споживача заборгованості з оплати праці, підтвердженої належним чином».
Варто пояснити, що граничний строк внесення плати за комуналку — як правило, це 20 число кожного місяця. Так передбачають типові договори на послуги. Тобто, теоретично, уже після 20 травня виконавці компослуг можуть виставляти кременчужанам пеню у рахунки за компослуги.
«ТелеграфЪ» розпитав виконавців компослуг, чи будуть вони застосовувати пеню вже з травня.
В абонентському відділі КП «Теплоенерго» нам повідомили, що ніякого внутрішнього наказу про застосування пені для населення на підприємстві ще немає. Крім того, щоб ввести пеню, слід змінити програмне забезпечення на фірмі ВАС, яка виставляє рахунки населенню. І зробити це у травні навряд чи можливо. Та головне, як підкреслив начальник відділу Володимир Кійло, хоча закон і передбачив пеню, механізм її нарахування до цього часу не визначений — немає відповідних підзаконних актів.
Подібну відповідь ми отримали й у ТОВ «Кременчукгаз-постачання».
У КП «Кременчукводоканал» теж ще визначаються, як і коли застосовувати пеню — нам пообіцяли надати інформацію пізніше. З ТОВ «Полтаваенергозбут» наразі зв'язатися не вдалося.
На це звернув увагу заступник начальник департаменту ЖКГ міськвиконкому Валентин Курченко-Гай. Вище ми цитували Закон: він передбачає, що розмір пені регулюється договором. Відтак немає договору з цим пунктом — немає й пені.
Він також додав, що незабаром Верховна Рада має розглянути правки до нового закону про ЖКП.
«...пеня за несвоєчасне здійснення платежів за комунальні послуги може нараховуватися на ту суму заборгованості, що утвориться з моменту укладення відповідного договору про надання комунальних послуг».
Модель договорних відносин обирається, крім послуг з постачання електричної енергії та природного газу — тут, як і раніше, діють індивідуальні договори, але в них теж мають бути прописані пункти про пеню. Якщо їх немає, то й тривожитися зарано. Хоча усе ж варто подумати наперед та заплатити борги.
Закон про ЖКП передбачає пеню не лише для населення, а й для комунальників. Цитуємо п. 2 ст. 26 закону про ЖКП:
Тож коли до вас прийдуть укладати новий договір (або доповнення до старого договору на електроенергію та газ), уважно дивіться, щоб пункт про пеню на вашу користь не випав із документу.
Довідка:
Новий Закон «Про житлово-комунальні послуги» набрав чинності 10.12.17 року. Проте в дію були введені лише окремі положення закону, що стосуються житлових послуг (з управління багатоквартирним будинком). Введення в дію норм закону про комунальні послуги відклали до 1.05.19 року — і ось тепер закон має повністю запрацювати.
Інформація
Користувачі, які знаходяться в групі Гості, не можуть залишати коментарі до даної публікації.