У тендері на реконструкцію рентгено-діагностичного кабінету Кременчуцького онкодиспансеру, який передбачає й встановлення апаратів МРТ, КТ та іншого медобладнання, перемогла будівельна фірма «Оконіка» із 7 працівниками
17 вересня департамент житлово-комунального господарства Полтавської облдержадміністрації (далі замовник) провів тендер на кабінет магнітно-резонансної томографії і комп’ютерної томографії для Кременчуцького онкодиспансеру. Інформація розміщена в системі ProZorro. Предмет закупівлі (роботи) має назву «Реконструкція з добудовою будівлі рентгено-діагностичного кабінету Кременчуцького обласного онкологічного диспансеру по вул. Лікаря Богаєвського, 60-Б в м.Кременчуці».
Очікувана вартість робіт складала 194,77 млн грн. За умовами тендерної документації (далі ТД), кабінет КТ-МРТ має бути зданий до 20 квітня 2020 року. Переможець тендеру має забезпечити гарантійний термін на кабінет – 10 років.
Відповідно до ТД, предмет закупівлі – це не лише будівельні роботи, але й оснащення кабінету необхідними апаратами КТ та МРТ. Тобто переможець торгів має купити цю медтехніку, встановити її разом з контролерами, датчиками та іншими високоточним медичним приладдям і здати кабінет «під ключ».
За логікою, для виконання такого роду робіт потрібні спеціально навчені люди – сервісні інженери, які мають кваліфікацію для роботи з КТ та МРТ. (Фірми, що займаються встановленням апаратів МРТ та КТ мають у штаті сервісних інженерів).
Але у Кременчуці за обладнання медкабінету «під ключ» візьмуться фахівці віконних справ. Так, 24 вересня замовник визначив переможця тендеру та опублікував у системі ProZorro повідомлення про намір укласти з ним договір.
Довідка
ТОВ «Оконіка» зі статутним капіталом 20,76 тис грн зареєстроване у с. Войнівка Олександрійського району Кіровоградської області. Має 12 видів діяльності, основний з яких, за даними ЄДР, «Виробництво будівельних виробів із пластмас». Інші види діяльості пов'язана з будівництвом, а також «Неспеціалізованаоптова торгівля», «Рекламні агентства». Директор ТОВ «Оконіка» - Андрій Щербак. Він же разом з Аллою Шипіловою є кінцевими бенефіціарними власниками фірми - обом належить по 50% капіталу. Обидва бенефіціари зареєстровані у м. Донецьк на вулиці Комуністичній. За даними аналітичної системи YouControl, станом на 1.08.18 компанія мала податковий борг у розмірі 354,4 тис грн. Проте станом на 23.09 підприємство як переможець тендеру надало довідку з податкової про відсутність податкового боргу.
ТОВ «Оконіка» стабільно співпрацює з бюджетними замовленнями, проте не мала дороговартісних підрядівна десятки й сотні мільйонів гривень. Виручка компанії за 2018 рік від держзакупівель склала 5,78 млн грн.
Придивимося уважніше до переможця торгів, цінова пропозиція якого складає 194,5 млн грн. У тендерній пропозиції ТОВ «Оконіка» вказано 7 працівників, які будуть задіяні на виконанні комплексу робіт з реконструкції та обладнання медкабінету: начальник виробництва, майстер зміни, майстер виробництва, слюсар-будівельник і три монтажники-складальники металопластикових конструкцій.
У той же час, технічні вимоги до тендерної документації (додаток 4) включають 1966 видів лише будівельних, опоряджувальних робіт та робіт з благоустрою. Наприклад, розробка ґрунту бульдозером; роботи з улаштування стін, покрівлі, підлоги; прокладання водопроводу, каналізації, мереж електропостачання, повітропроводів; монтаж опалення – список можна продовжувати. До переліку входить і монтаж обладнання – апаратів комп’ютерної томографії та магнітно-резонансної томографії, встановлення серверів, телемедіа, системи керування чергою; програмне забезпечення. Для виконання цього комплексу явно не достатньо трьох монтажників-складальників металопластикових конструкцій вкупі з виконробом та майстрами.
Разом із тим, у тендерній пропозиції переможця (у довідці від 2.09.19 року) вказано, що залучати субпідрядні організації ТОВ «Оконіка» не планує.
Як досвід виконання аналогічного договору (на вимогу ТД) ТОВ «Оконіка» представила документи про виконання капітального ремонту Будинку дитячої та юнацької творчості у Кременчуці – зрозуміло, що в рамках цього договору ні про яку телеметрію чи МРТ не йшлося.
Як же так? Чому замовник визнав переможцем тендеру фірму, яка фактично не має ні досвіду виконання робіт на медичних об’єктах такого рівня, як кабінет МРТ-КТ; ні людських ресурсів?
Зауважимо, що ціна питання велика, і, відповідно до Закону «Про публічні закупівлі» була витримана вимога до європорогів – з публікацією оголошення англійською мовою та етапом прекваліфікації, коли замовник оцінює попередньо пропозиції учасників, вирішуючи, чи можна допустити їх до аукціону. Якщо на цьому етапі до аукціону доходить одна фірма – торги скасовують. У нашому випадку учасників було два, обидва допущені до аукціону. Конкурент «Оконіки» - ТОВ «Агроімпульс 2016» подав довідку про виконання аналогічного договору – капремонт приміщення та покрівлі Глобинського районного суду і довідку про наявність 16 працівників. Серед них – лицювальники-плиточники, штукатури, маляри, покрівельник, електромеханік (перелік фахівців більший, ніж у переможця, але й тут відсутні спеціалісти, здатні встановити КТ-МРТ і телеметрію).
То чому ж обох учасників допустили до аукціону? Та тому, що тендерна документація не містила конкретних вимог до кількості та кваліфікації персоналу – лише загальні фрази, списані із Закону «Про публічні закупівлі»: про необхідність довідки про працівників «відповідної кваліфікації, які мають необхідні знання та досвід». (А «відповідна кваліфікація» та «необхідний досвід» - поняття суб’єктивні, якщо їх не конкретизувати). У ProZorro (по інших закупівлях) немало прикладів ТД , де чітко вказаний перелік (фах) працівників. У нашому ж випадку загальні формулювання призводять до викривлення результату в бік абсолютної лояльності до учасників. Адже фактично на такий тендер могла прийти навіть фірма-прокладка з одним працівником – формально умови тендерної документації будуть виконані!
Те саме і з «аналогічним договором». Ось що прописав замовник у ТД:
Жодної вимоги до встановлення медичного обладнання. Отже, формально обидва учасники умови ТД виконали.
А ось – довідка про антикорупційну програму, надану у складі тендерної документації ТОВ «Оконіка». У тексті назва іншої фірми, але, попри це, замовник допустив учасника до аукціону і визнав переможцем.
Самі апарати КТ і МРТ – загадка з багатьма невідомими. На відміну від будівельних робіт, технічні, якісні та кількісні характеристики яких прописані у ТД (додаток 4) доволі детально, у технічному завданні вимоги до апаратів не конкретизовані. Штуки і комплект – ось як виглядає ця частина технічного завдання.
Не конкретизовані у ТД вимоги й до іншого медичного обладнання (перелік із 272 найменувань). Проти кожного у переліку вказано: «відповідно до проектно-кошторисної документації». Цей документ замовник не зобов’язаний додавати у ProZorro. Відтак, публічна закупівля стає не такою вже й публічною: стає набагато важче проконтролювати відповідність товару та його ціну. Це – як кіт у мішку: ніхто не знає масті та породи, доки не відкриє мішок. Знадобиться писати додаткові запити на проектно-кошторисну документацію.
Про суперечливі до абсурду положення тендерної документації «ТелеграфЪ» запитав у її авторів. Телефоную замовнику - контактній особі, вказаній у ProZorro – секретарю тендерного комітету департаменту ЖКГ ОДА Ігорю Погорілому (він, до речі, юрист відомства). Представляюся – і починаю розмову.
- Марки ми не вказуємо, розглядаються технічні характеристики.
- Технічні характеристики теж не вказані.
- Ви дивилися обсяги робіт? Якщо уважно подивитися, то там вказані технічні характеристики всього обладнання, яке має бути встановлено. Треба більш ретельно подивитися. Але я не технічний фахівець, я юрист. Якщо вам потрібно більш ретельно подивитися – напишіть офіційного листа, я відповім.
- Ще одне питання. Переможець тендеру надав довідку про наявність 7 працівників, які будуть залучені до виконання робіт. Серед умов тендеру є наявність необхідних ресурсів для виконання підряду. Ви вважаєте ви, що 7 працівників, серед яких немає ні електромеханіка, ні фахівця, який працює з КТ, МРТ, достатньо для того, щоб виконати весь обсяг робіт?
- Якби у тендерній документації було передбачена певна кількість працівників, а також їх професія – вони були б вказані, якби це було основоположним фактором.
- Тобто навіть якби був вказаний один працівник, все одно був би переможець тендеру?
- Ні, але дивіться. Ми визначаємо відповідність кваліфікаційним критеріям тендерної документації.
- Чому не були передбачені лоти, зокрема, на обладнання? Адже у цьому випадку можна було б подивитися і технічні характеристики, і відповідно, ціну на товар.
- Це не передбачено Законом при закупівлі робіт. Питання не по темі, мені здається.
- Ще питання. Переможець тендеру надав документи про виконання аналогічних (як він вважає) робіт – ремонту Будинку дитячої та юнацької творчості. Однак там не монтувалося медобладнання. Хіба це можна вважати аналогічним договором?
- У тендерній документації вказано, що вважати аналогічним договором.
От такий коментар ми отримали. Ще раз уважно подивилися ТД – технічних характеристик медобладнання немає. Зазирнули і в Закон «Про публічні закупівлі» та пересвідчилися, що наше запитання про лоти таки «по темі»: при закупівлі робіт замовник також може визначати лоти.
Звісно, визначення лотів – право, а не обов’язок замовника. Але в даному випадку це сприяло б ефективності, прозорості та економічній доцільності закупівлі. Та замовник - департамент ЖКГ Полтавської ОДА вирішив інакше, складаючи ТД. От і маємо в підсумку будівельну фірму, яка встановить КТ-МРТ.
Кабінет КТ-МРТ необхідний пацієнтам Кременчуцького онкодиспансеру. Виявлення пухлин на ранніх стадіях за допомогою таких досліджень – основа успішного лікування. Післяопераційним пацієнтам призначають КТ (або МРТ-контроль). Один з пацієнтів після операції на легені розповів: КТ-контроль доводиться проходити раз на три місяці (до року). Вартість КТ-дослідження з контрастом у приватному медцентрі Кременчука – 3 тисячі гривень. У Полтаві при обласному онкодиспансері приблизно втричі дешевше (якщо порахувати дорогу та благодійний внесок). Та не всі онкохворі за станом здоров’я можуть кататися туди-сюди. Та й апаратура у Полтаві не нова.
Новий кабінет дозволив би проходити дослідження на місці, у комунальному закладі – це зручніше і дешевше. Але наразі ми маємо справу із закупівлею, яка може зіграти злий жарт з онкохворими. Бо фактично переміг учасник, який не має ні персоналу, ні досвіду для виконання аналогічних робіт (хоча й виконав кваліфікаційні вимоги).
Є ще й третій ризик: проєкт договору передбачає можливість «залучати за письмовою згодою Замовника до виконання Договору підряду третіх осіб». А значить, є можливість на етапі виконання договору залучити до придбання обладнання «своїх людей», не дбаючи про принципи публічних закупівель – добросовісну конкуренцію, економію та ефективність. Інакше кажучи, тихцем «розпиляти» гроші. Можливо, саме для цього в один лот «втулили» і будівельні роботи, і обладнання закладу апаратурою.
Ось так чиновники розпорядилися грошима, призначеними для онкохворих.
Інформація
Користувачі, які знаходяться в групі Гості, не можуть залишати коментарі до даної публікації.